12-06-2013
Info: Komunikacja miejska w Wielkopolsce z Internetem

Aktualności, Internet mobilny

wwwZaraz po wakacjach, za sprawą mobilnym hotspotów INEA, pasażerowie poznańskiego MPK i konińskiego MZK będą mogli korzystać z Internetu we wszystkim środkach komunikacji miejskiej. To pierwsze sieci mobilne wdrażane na tak dużą skalę w transporcie miejskim w Polsce.

We wrześniu 2013 roku INEA udostępni Internet we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej w Poznaniu i w Koninie, w których będzie taka możliwość techniczna. Sieć znajdzie się w ponad 300 autobusach i ponad 200 tramwajach w Poznaniu oraz w 40 autobusach w Koninie. Podobnie szeroko dostępny projekt zrealizował przed Olimpiadą w Londynie operator Virgin Media dla Transport for London, instalując hotspoty na stacjach metra.

Zmienia się sposób konsumpcji Internetu, dlatego zmienia się usługa Internetowa INEA. Dostęp do mobilnych sieci hotspotów w Poznaniu i Koninie z powodzeniem uzupełni naszą obecną ofertę internetową. Dzięki temu klienci będą mogli korzystać z sieci podczas przemieszczania się po swoim mieście. Cieszymy się, iż INEA może zrealizować wspólnie z MPK ten innowacyjny w skali kraju projekt – mówi Prezes Janusz Kosiński, INEA S.A

Hotspoty są zasilane technologią mobilną, dostęp jest rozsyłany po wi-fi. Pasażer środków komunikacji miejskiej, korzystając z Internetu za ich pośrednictwem, może za pomocą np. swojego smartfona czy tabletu przeglądać strony www lub np. wysyłać e-maile podczas podróży. Dostęp do internetu działa na tej samej zasadzie, co w przypadku innych punktów dostępowych hotspot INEA umiejscowionych na stałe w mieście. Dla ponad 100 tys. Abonentów operatora surfowanie jest bezpłatne non-stop, dla pozostałych – mobilne hotspoty będą bezpłatne przez 15 minut. W Poznaniu model świadczenia usługi zostanie zweryfikowany wraz z końcem roku, po podsumowaniu pierwszych miesięcy wykorzystania usługi.

Powstająca sieć mobilnych hotspotów zostanie włączona do już istniejącej sieci hotspotów stacjonarnych INEA. Oznacza to, że będzie zarządzana przez specjalną platformę, która zapewnia monitoring i zdalne sterowanie wykorzystywanymi urządzeniami. Utrzymaniem sieci zajmują się dedykowani w INEA inżynierowie. Od października 2012 roku INEA testowała rozwiązanie w 10 autobusach MPK. Testy wypadły pomyślnie, dlatego zdecydowano o rozwoju projektu w zdecydowanie większej skali.

Czeka nas duża operacja logistyczna, która będzie trwała przed całe lato. Montaż jednego mobilnego hotspotu zajmuje od godziny do nawet kilku godzin. Planujemy, iż sieć mobilna hotspotów w Poznaniu będzie gotowa do użytkowania we wrześniu – mówi Michał Korzeniewski, Dyrektor ds. Rozwoju INEA.

No related posts.

Zostaw komentarz

 

RSS wpisów
%d bloggers like this: